Sygn. akt I CSK 2069/22

POSTANOWIENIE

Dnia 13 grudnia 2022 r.

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Marta Romańska

w sprawie z powództwa C. spółki akcyjnej w K.
przeciwko A. R., W. R., B. R.,

Ł. R. i A. R.
o uzgodnienie treści księgi wieczystej z rzeczywistym stanem prawnym

oraz z powództwa B. R.

przeciwko A. R., W. R., Ł. R.

i A. R.

o uzgodnienie treści księgi wieczystej z rzeczywistym stanem prawnym,
na posiedzeniu niejawnym 13 grudnia 2022 r. w Izbie Cywilnej w Warszawie,
na skutek wniosku pełnomocnika B. R.

o uzupełnienie punktu 2 postanowienia Sądu Najwyższego

z 29 września 2022 r., sygn. akt I CSK 2069/22,

oddala wniosek.

UZASADNIENIE

Postanowieniem z 29 września 2022 r. Sąd Najwyższy odmówił przyjęcia do rozpoznania skargi kasacyjnej A. R. od wyroku Sądu Okręgowego w Szczecinie z 2 lipca 2021 r., wydanego na skutek apelacji A. R. od wyroku Sądu Rejonowego – Szczecin Prawobrzeże i Zachód w Szczecinie z 18 listopada 2019 r. oraz zasądził od A. R. na rzecz m. in. B. R. kwotę 5.400 zł tytułem kosztów postępowania kasacyjnego.

W piśmie z 15 listopada 2022 r. pełnomocnik B. R. wniósł o uzupełnienie postanowienia z 29 września 2022 r. przez rozstrzygnięcie o odsetkach za opóźnienie w zapłacie zasądzonych kosztów, należnych B. R. na podstawie art. 981 § 1 k.p.c. w związku z art. 39821 i art. 391 § 1 k.p.c., o których zasądzenie wnioskowała w odpowiedzi na skargę kasacyjną.

Sąd Najwyższy zważył, co następuje:

Ustawą z 4 lipca 2019 r. do Kodeksu postępowania cywilnego dodany został art. 98 § 11 k.p.c., stosownie do którego od kwoty zasądzonej tytułem zwrotu kosztów procesu należą się odsetki, w wysokości odsetek ustawowych za opóźnienie w spełnieniu świadczenia pieniężnego, za czas od dnia uprawomocnienia się orzeczenia, którym je zasądzono, do dnia zapłaty. Jeżeli orzeczenie to jest prawomocne z chwilą wydania, odsetki należą się za czas po upływie tygodnia od dnia jego ogłoszenia do dnia zapłaty, a jeżeli orzeczenie takie podlega doręczeniu z urzędu - za czas po upływie tygodnia od dnia jego doręczenia zobowiązanemu do dnia zapłaty. Z mającego charakter intertemporalny art. 9 ust. 6 ustawy z 4 lipca 2019 r. wynika, że art. 98 § 11 k.p.c. stosuje się w postępowaniach wszczętych po dniu wejścia w życie tej ustawy, co miało miejsce 6 listopada 2019 r. Postępowanie w połączonych do wspólnego rozpoznania sprawach, zakończonych zaskarżonym skargą kasacyjną A. R. wyrokiem z 2 lipca 2021 r., zostało wszczęte przed wejściem w życie ustawy z 4 lipca 2019 r.

Niezależnie od powyższego, wskazać można na wątpliwości, jakie wywołuje stosownie art. 98 § 11 k.p.c. W jego świetle odsetki od przyznanych kosztów procesu należą się z mocy prawa. Tak też na ten temat wypowiedział się ustawodawca w uzasadnieniu projektu ustawy. W razie jednak gdy strona jest zastępowana w postępowaniu przez profesjonalnego pełnomocnika, jak to ma miejsce w postępowaniu przed Sądem Najwyższym, przyznanie jej kosztów postepowania następuje wyłącznie na podstawie złożonego przez nią wniosku. Wydając na posiedzeniu niejawnym postanowienie w przedmiocie kosztów postępowania, w tym także co do odsetek należnych od tych kosztów na podstawie art. 98 § 11 k.p.c., sąd nie jest w stanie stwierdzić, od jakiej daty wierzycielowi należą się odsetki od zasądzonych na jego rzecz kosztów, gdyż jest to data następująca po doręczeniu dłużnikowi odpisu orzeczenia wydanego w sprawie. Sąd może co najwyżej powtórzyć brzmienie przepisu. Z dniem 29 października 2020 r. do rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z 6 sierpnia 2014 r. w sprawie określenia brzmienia klauzuli wykonalności (Dz. U. poz. 1092 ze zm.) dodany został § 2a. Stanowi on, że jeżeli z treści orzeczenia o kosztach procesu nie wynika wprost, od jakiej daty należą się od nich odsetki przyznane na podstawie art. 98 § 11 k.p.c., w treści klauzuli wykonalności. Brzmienie rozporządzenia potwierdza wprawdzie potrzebę orzekania o odsetkach ustawowych od zasądzonych kosztów postępowania już w orzeczeniu zasądzającym te koszty, pod warunkiem jednak, że art. 98 § 11 k.p.c. ma zastosowanie w sprawie z uwagi na datę, w której postępowanie zostało wszczęte.

Mając powyższe na uwadze, na podstawie art. 351 § 1 k.p.c., orzeczono jak w sentencji.