Sygn. akt II PK 343/17
POSTANOWIENIE
Dnia 30 września 2019 r.
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Krzysztof Staryk (przewodniczący, sprawozdawca)
SSN Dawid Miąsik
SSN Piotr Prusinowski
w sprawie z powództwa E. Z.
przeciwko G. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w W.
o odszkodowanie,
po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych
w dniu 30 września 2019 r.,
wniosku pełnomocnika powódki zawartego w piśmie z dnia 18 lipca 2019 r.,
Oddalić wniosek pełnomocnika E. Z. o uzupełnienie wyroku Sądu Najwyższego z dnia 24 kwietnia 2019 r. sygnatura akt II PK 343/17 w przedmiocie kosztów zastępstwa procesowego.
UZASADNIENIE
20 listopada 2017 r. powódka otrzymała odpis skargi kasacyjnej sporządzonej przez pełnomocnika pozwanego.
Zgodnie z art. 3987 § 1 k.p.c. strona przeciwna może wnieść do sądu drugiej instancji odpowiedź na skargę kasacyjną w terminie dwutygodniowym od doręczenia jej skargi. Termin na złożenie odpowiedzi na skargę kasacyjną minął więc w dniu 5 grudnia 2017 r.
5 marca 2018 r. wpłynęło do Sądu Najwyższego pismo pełnomocnika powódka, w którym wniósł on o zezwolenie na złożenie pisma przygotowawczego.
Konstrukcja postępowania kasacyjnego nie wymaga, a nawet zasadniczo nie przewiduje składania pism przygotowawczych (art. 127 k.p.c.); ustawodawca przewidział w nim jedynie skargę kasacyjną, która jest nadzwyczajnym środkiem zaskarżenia i - jednocześnie - pismem inicjującym postępowanie kasacyjne (art. 3981-3985 k.p.c.) oraz odpowiedź na skargę (art. 3987 k.p.c.). Potrzeba złożenia pisma przygotowawczego może więc wystąpić tylko wyjątkowo, a w szczególności wtedy, gdy skarga została przyjęta do rozpoznania. Potrzeba taka wystąpi także wówczas, gdy wnoszący skargę kasacyjną złożył pismo zawierające nowe uzasadnienie podstaw kasacyjnych (art. 39813 § 3 k.p.c.), a przeciwnik będzie chciał się do tego uzasadnienia ustosunkować. W tej sytuacji w postępowaniu kasacyjnym nie ma zastosowania art. 207 § 3 zdanie pierwsze k.p.c., a zdanie drugie stosuje się wyjątkowo, tylko wówczas gdy strona należycie uzasadni potrzebę złożenia pisma.
Sąd Najwyższy, orzekając na posiedzeniu niejawnym w składzie jednego sędziego (art. 39810 k.p.c.) - jeżeli uwzględnia wniosek - wydaje postanowienie o zezwoleniu stronie na złożenie pisma przygotowawczego.
Przewodniczący w dniu 27 kwietnia 2018 r. wyraził zgodę na złożenie przez pełnomocnika powódki pisma przygotowawczego zawierającego ustosunkowanie się do argumentów skargi kasacyjnej strony pozwanej.
Jak wynika z akt sprawy pełnomocnik powódki nie złożył adekwatnego pisma procesowego zawierającego ustosunkowanie się do argumentów skargi kasacyjnej strony pozwanej. Jego wstępne pismo, które wpłynęło do Sądu Najwyższego 5 kwietnia 2018 r., w swej lapidarności poza wnioskiem o oddalenie skargi kasacyjnej i zasądzeniem kosztów kasacyjnych, nie zawiera adekwatnego odniesienia się do czterech zarzutów kasacyjnych zawartych w skardze kasacyjnej. W postanowieniu Sądu Najwyższego z dnia 19 listopada 2014 r., III CSK 280/14 (LEX nr 1554584) zawarto konstatację, że koszty odpowiedzi na skargę kasacyjną, w której nie zawarto argumentów wskazujących na wady konstrukcyjne skargi, uzasadniających jej odrzucenie, nie mogą być - w razie odrzucenia skargi przez Sąd Najwyższy - uznane za koszty celowej obrony (art. 98 § 1 w związku z art. 39821 i art. 391 § 1 k.p.c.). W ocenie obecnego składu Sądu Najwyższego ocena ta ma odpowiednie zastosowanie do pisma procesowego, wniesionego po upływie terminu do wniesienia odpowiedzi na skargę kasacyjną.
Przede wszystkim jednak takie pismo procesowe nie stanowi odpowiedzi na skargę kasacyjną. W konsekwencji, nie wywołuje ono skutków w zakresie zawartego w nim wniosku o zasądzenie kosztów zastępstwa procesowego w postępowaniu kasacyjnym, obejmujących sporządzenie i wniesienie odpowiedzi na skargę kasacyjną w myśl art. 167 k.p.c. w związku z art. 391 § 1 k.p.c. i art. 39821 k.p.c. (por. wyrok Sądu Najwyższego z dnia 14 lutego 2012 r., II PK 139/11, LEX nr 1167468).
Mając powyższe na względzie Sąd Najwyższy na podstawie art. 351 § 1 k.p.c. w związku z art. 39821 k.p.c. postanowił jak w sentencji.