Sygn. akt V CZ 50/17
POSTANOWIENIE
Dnia 31 sierpnia 2017 r.
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Krzysztof Strzelczyk (przewodniczący)
SSN Józef Frąckowiak (sprawozdawca)
SSN Paweł Grzegorczyk
w sprawie z powództwa T. […] S.A. w K.
przeciwko H. S.
o zapłatę
oraz z powództwa wzajemnego H. S.
przeciwko T. […] S.A. w K.
o zapłatę, ustalenie i zobowiązanie,
po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym
w Izbie Cywilnej w dniu 31 sierpnia 2017 r.,
zażalenia pozwanej - powódki wzajemnej
na postanowienie Sądu Apelacyjnego w […]
z dnia 11 kwietnia 2017 r., sygn. akt V ACa […],
odrzuca zażalenie.
UZASADNIENIE
Pozwana (powódka wzajemna) H. S. w dniu 7 marca 2017 r. złożyła na podstawie art. 3941 § 11 k.p.c. zażalenie na rozstrzygnięcie zamieszczone w punkcie 1 wyroku Sądu Apelacyjnego w […] z dnia 19 grudnia 2016 r., którym uchylono zaskarżony wyrok Sądu Okręgowego w G. z dnia 12 czerwca 2015 r. w punkcie 7 oraz w punkcie 8 i w tym zakresie przekazano sprawę Sądowi Okręgowemu w G. do ponownego rozpoznania i rozstrzygnięcia o kosztach postępowania apelacyjnego. Pozwana (powódka wzajemna) powołując się na art. 168 § 1 k.p.c. wniosła jednocześnie o przywrócenie terminu do wniesienia tego zażalenia wskazując, że uchybienie terminowi nastąpiło bez jej winy.
Postanowieniem z dnia 30 marca 2017 r. Sąd Apelacyjny w […] oddalił wniosek pozwanej (powódki wzajemnej) o przywrócenie terminu do wniesienia ww. zażalenia i w konsekwencji postanowieniem z dnia 11 kwietnia 2017 r., na podstawie art. 370 k.p.c. w zw. z art. 397 § 2 k.p.c., odrzucił to zażalenie, jako spóźnione.
Pozwana (powódka wzajemna) wniosła zażalenia na ww. postanowienie Sądu Apelacyjnego w […] z dnia 11 kwietnia 2017 r.
Sąd Najwyższy zważył, co następuje:
Kodeks postepowania cywilnego przewiduje zamknięty katalog orzeczeń, które mogą być zaskarżone do Sądu Najwyższego w drodze zażalenia. Kwestia ta została uregulowana w art. 3941 k.p.c.
Zgodnie z powołanym przepisem, zażalenie do Sądu Najwyższego przysługuje na postanowienie sądu drugiej instancji odrzucające skargę kasacyjną oraz na postanowienie sądu drugiej lub pierwszej instancji odrzucające skargę o stwierdzenie niezgodności z prawem prawomocnego orzeczenia (§ 1). Zażalenie do Sądu Najwyższego przysługuje także w razie uchylenia przez sąd drugiej instancji wyroku sądu pierwszej instancji i przekazania sprawy do ponownego rozpoznania (§ 11) ponadto w sprawach, w których przysługuje skarga kasacyjna, zażalenie przysługuje także na postanowienie sądu drugiej instancji kończące postępowanie w sprawie, z wyjątkiem postanowień, o których mowa w art. 3981 k.p.c., a także postanowień wydanych w wyniku rozpoznania zażalenia na postanowienie sądu pierwszej instancji (§ 2).
Zażalenie pozwanej (powódki wzajemnej) nie należy do żadnej z wymienionych w art. 3941 § 1 k.p.c. kategorii i jako niedopuszczalne podlega odrzuceniu a limine.
Z przytoczonych względów należało orzec, jak w sentencji (art. 3986 § 3 k.p.c. w zw. z art. 3941 § 3 k.p.c.).
aw
aj