Jan Jakub Litauer (1873–1949).
Jako wybitnie uzdolniony student ukończył UW już w 1892 r. W latach 1893–1896 praktykował na stanowiskach kancelaryjnych w sądach warszawskich i prokuraturze SO w Radomiu oraz pracował w oddziale warszawskim Prokuratorii Królestwa Polskiego, po czym przeszedł do adwokatury. W 1907 r. współzakładał Towarzystwo Prawnicze w Warszawie, zaś w 1915 r. uczestniczył w organizacji sądów obywatelskich. Od 10 lutego 1917 r. wchodził w skład Rady Departamentu Sprawiedliwości TRS. Był wybitnym znawcą prawa cywilnego i postępowania cywilnego, profesorem Wolnej Wszechnicy Polskiej, a po II wojnie światowej – UŁ.
W dniu 1 września 1917 r. mianowany na SSN, lecz orzekał krótko. Po roku (w listopadzie 1918 r.) odszedł z SN, a na początku 1919 r. powrócił do adwokatury. W tym okresie współpracował z delegacją adwokatury warszawskiej w przygotowaniu Statutu Palestry Państwa Polskiego oraz kierował pracami komisji procedury cywilnej i prawa handlowego w MS. Od 1919 r. pracował w Komisji Kodyfikacyjnej jako wiceprezes, a potem jako prezes sekcji procedury cywilnej.
Aktywnie uczestniczył w powstaniu projektów ustawy o prawie autorskim (1924), kodeksu postępowania cywilnego (1930) oraz prawa o ustroju adwokatury (1932). Autor wielu (ponad 80) artykułów, opracowań i komentarzy m.in.: Prawo cywilne, obowiązujące na obszarze b. Kongresowego Królestwa Polskiego z orzecznictwem kasacyjnym (1923); Komentarz do procedury cywilnej. Postępowanie sporne, postępowanie zabezpieczające, przepisy wprowadzające k.p.c. (1933). Założyciel i redaktor czasopisma „Nowy Proces Cywilny” (od 1934 r. „Polski Proces Cywilny”).
Za zasługi na polu naukowym w dziedzinie prac ustawodawczych został odznaczony Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski (1930). W okresie okupacji więziony, potem ukrywał się przed hitlerowcami. W 1945 r. zgłosił się do adwokatury w Łodzi, a w 1947 r. powrócił – prawie po 30 latach – do Sądu Najwyższego. Na stanowisko SSN został mianowany w dniu 10 lipca 1947 r. Jednocześnie aktywnie uczestniczył w pracach nad unifikacją prawa cywilnego. Wtedy opublikował Kodeks postępowania niespornego. Część ogólna oraz przepisy szczegółowe jednolitego postępowania niespornego z objaśnieniami (1946) oraz Część szczegółowa: nowe dekrety z zakresu postępowania niespornego z objaśnieniami (1947). Ciesząc się niekwestionowanym autorytetem wśród sędziów, brał do referatu sprawy najtrudniejsze, zwłaszcza oparte na nowym prawie cywilnym.
Zmarł, będąc SSN, w dniu 28 stycznia 1949 r. w Łodzi.
Antoni Żydok (1862–?).
Ukończył Uniwersytet w Kijowie. Od 1889 r. pracował w sądach w Rosji.
W 1907 r. został mianowany na stanowisko SSO w Piotrkowie, co było zdarzeniem wyjątkowym, gdyż na skutek prowadzonej w Królestwie Polskim polityki rusyfikacyjnej nie mianowano już Polaków, zwłaszcza wyznania katolickiego, na stanowiska w sądownictwie ogólnym. Zaskakujące było także jego przydzielenie do Wydziału Karnego, który orzekał na podstawie prawa rosyjskiego i niemal w całości był obsadzony przez Rosjan. Pozostał w kraju – mimo ewakuacji piotrkowskiego SO do Rosji. Od początku zaangażowany był w działalność Departamentu Sprawiedliwości TRS.
W dniu 1 września 1917 r. został mianowany na SSN. Jako doświadczony karnik cieszył się dużym autorytetem w środowisku prawniczym. Od 24 października 1917 r. znajdował się w składzie Rady Departamentu Sprawiedliwości TRS. W Sądzie Najwyższym orzekał jedynie do początku 1919 r.