Wydarzenia

​Pierwsza Prezes Sądu Najwyższego wzięła udział w Konferencji Prezesów Sądów Najwyższych Państw Członkowskich Unii Europejskiej

24 lutego 2022 r.

​Pierwszy Prezes Sądu Najwyższego prof. dr hab. Małgorzata Manowska wzięła udział w Konferencji Prezesów Sądów Najwyższych Państw Członkowskich Unii Europejskiej współorganizowanej – w ramach Prezydencji Francji w Radzie Unii Europejskiej – przez francuski Sąd Najwyższy (Cour de cassation), Trybunał Konstytucyjny (Conseil constitutionnel) oraz Radę Stanu (Conseil d’Etat), 21 lutego 2022 r. w Paryżu.

W konferencji udział wzięli przedstawiciele najwyższych instancji sądowniczych reprezentujący 24 Państwa Członkowskie Unii Europejskiej. Prezesi wymienili wzajemne doświadczenia oraz omówili aktualne problemy istniejące w poszczególnych krajach i ich możliwe rozwiązania.

Konferencja odbywała się w formacie trzech warsztatów tematycznych dotyczących roli sędziów w umacnianiu rządów prawa w Europie.

Radzie Konstytucyjnej odbyły się warsztaty, pt.: "Sędziowie wobec nowych wyzwań w dziedzinie zdrowia, technologii i środowiska". Prezesi sądów najwyższych dyskutowali to, jaką rolę powinni odgrywać sędziowie w rozstrzyganiu nowych wyzwań w tym obszarze. Obrady były okazją, by wymienić doświadczenia co do tego, na jakiej wiedzy w procesie orzekania może opierać się sędzia oraz w jaki sposób uwzględniać przestrzenny i czasowy wymiar zjawisk zdrowotnych, technologicznych i środowiskowych.

W Radzie Stanu dyskutowano nad zagadnieniem „Sądy i pojęcie czasu: sąd szybkiego reagowania i sąd działający w dłuższych ramach czasowych”. Przedmiotem dyskusji była dbałości o właściwą ocenę okoliczności, ale też umiejętność rozpoznawania spraw w rozsądnym czasie jak również zdolność stawienia czoła pilnym sytuacjom, a jednocześnie umiejętność sprawowania urzędu w perspektywie długoterminowej.

Warsztaty w Sądzie Kasacyjnym dotyczyły "Ochrony praw podstawowych i wyzwań związanych z łączeniem systemów prawa krajowego i europejskiego".

Sędziowie krajowi są jednym z filarów europejskiego systemu gwarancji praw podstawowych. Do nich należy, z jednej strony, zapewnienie skutecznego przestrzegania tych praw ujętych w krajowych systemach konstytucyjnych, a z drugiej strony - zgodnie z zasadą pomocniczości - pełnienie roli sędziów prawa europejskiego i Konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności. Wskazano również na wewnętrzne przymioty sędziego - postawę i poczucie odpowiedzialności sędziów za nienaruszalność suwerenności Państw Członkowskich, w ramach ich kompetencji sądowniczych.

Pojawiały się również głosy ze strony przedstawicieli trybunałów europejskich, że chociaż pluralizm normatywny w Europie ma tendencję do wzmacniania ochrony praw podstawowych, jest on również czynnikiem złożoności prawa i niesie ze sobą zalążki jego fragmentacji.

PFUE Photo de groupe.JPG

PPSN 24.02.jpg

Podmiot udostępniający informację:
Sąd Najwyższy
Informacja wprowadzona do BIP przez:
Piskorek Justyna
Czas udostępnienia informacji w BIP:
24 lutego 2022 r., godz. 11:11
Przejdź do początku