Wydarzenia

Zmiany w strukturze Sądu Najwyższego

15 lipca 2022 r.

​W dniu 15 lipca 2022 r. wchodzą w życie zmiany w strukturze Sądu Najwyższego. Zniesiona zostaje Izba Dyscyplinarna, a powstaje Izba Odpowiedzialności Zawodowej.

Izba Odpowiedzialności Zawodowej przejmie wszystkie sprawy znajdujące się dotąd we właściwości Izby Dyscyplinarnej (w tym sprawy dyscyplinarne sędziów, prokuratorów, adwokatów, radców prawnych, notariuszy i komorników, sprawy wniosków o zezwolenie na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej sędziów i prokuratorów oraz sprawy z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych sędziów Sądu Najwyższego), z wyjątkiem spraw z zakresu przeniesienia sędziego Sądu Najwyższego w stan spoczynku, które zostały przekazane Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych. Izba Odpowiedzialności Zawodowej przejmie również rozpatrywane przez Sąd Najwyższy sprawy dyscyplinarne lekarzy, lekarzy dentystów, lekarzy weterynarii, farmaceutów, diagnostów laboratoryjnych, pielęgniarek i położnych, fizjoterapeutów oraz rzeczników patentowych dotąd rozpoznawane w Izbie Karnej.

Izba Odpowiedzialności Zawodowej będzie się składać z 11 sędziów wyznaczonych przez Prezydenta RP spośród 33 wylosowanych sędziów Sądu Najwyższego. Losowanie będzie miało miejsce podczas posiedzenia Kolegium Sądu Najwyższego między 5 a 16 sierpnia br.

Ponadto ustawodawca dokonał kilku innych zmian we właściwości izb Sądu Najwyższego. Do rozpoznawania spraw z zakresu własności intelektualnej została wskazana Izba Cywilna (wcześniej sprawy o roszczenia twórców wynalazków, wzorów użytkowych i przemysłowych oraz topografii układów scalonych o wynagrodzenie należały do właściwości Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych).

Ustawa w obecnym brzmieniu rozszerza i doprecyzowuje katalog kompetencji Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych. Wskazano, że jej właściwość obejmuje m.in. rozpoznawanie odwołań od uchwał Krajowej Rady Sądownictwa w przypadkach przewidzianych w przepisach szczególnych, spraw zamówień publicznych, spraw ochrony konsumentów oraz z zakresu praktyk nieuczciwie wykorzystujących przewagę kontraktową, a także spraw z zakresu regulacji poczty i rynku wodno-kanalizacyjnego. Ponadto do Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych przeniesiono z Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych sprawy rejestrowe, z wyłączeniem spraw dotyczących rejestracji przedsiębiorców i rejestracji zastawów.

Ustawa z dnia 8 grudnia 2017 r. o Sądzie Najwyższym (znowelizowana)

Podmiot udostępniający informację:
Sąd Najwyższy
Informacja wprowadzona do BIP przez:
Falkowski Piotr
Czas udostępnienia informacji w BIP:
15 lipca 2022 r., godz. 8:03
Przejdź do początku