Wydarzenia

WYBORY PARLAMENTARNE i REFERENDUM OGÓLNOKRAJOWE 2023 r. – zasady udziału w posiedzeniach jawnych lub rozprawach przed Sądem Najwyższym w sprawach wyborczych i referendalnych

5 października 2023 r.

Najważniejsze informacje o udziale publiczności i mediów w posiedzeniach jawnych lub rozprawach przed Sądem Najwyższym w sprawach referendalnych i wyborczych.

Co do zasady, w sprawach referendalnych i wyborczych Sąd Najwyższy orzeka na posiedzeniach niejawnych, jednakże Przewodniczący może skierować sprawę na posiedzenie jawne lub na rozprawę.

Wstęp na salę rozpraw

Osoby, które zamierzają wziąć udział w charakterze publiczności w rozprawie lub posiedzeniu jawnym w sprawach referendalnych i wyborczych przeprowadzanym w budynku Sądu Najwyższego:

  • zgłaszają ten zamiar za pośrednictwem poczty elektronicznej na adres BiuroPrasoweSN@sn.pl lub telefonicznie +48 22 530 82 13 najpóźniej na jeden dzień roboczy przed terminem rozprawy lub posiedzenia jawnego,
  • w zgłoszeniu należy wskazać sygnaturę akt sprawy, w której wyznaczono rozprawę albo posiedzenie jawne oraz ich termin.

W oparciu o informacje uzyskane w wyniku zebrania zgłoszeń Sekretariat Wydziału I Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego przygotowuje karty uprawniające do wejścia na salę rozpraw. O przydziale karty wstępu decyduje kolejność zgłoszeń, a ich wydanie zainteresowanym odbywa się w Punkcie Obsługi Interesantów (stanowisko 0N39 w budynku Sądu Najwyższego w Warszawie przy pl. Krasińskich 2/4/6, czynne od poniedziałku do piątku w godzinach 8.30 – 15.30).

Rejestracja przebiegu posiedzenia jawnego lub rozprawy

Strony i uczestnicy postępowania uprzedzają sąd o zamiarze utrwalenia przebiegu posiedzenia za pomocą urządzenia rejestrującego dźwięk. Nie jest wymagane zezwolenie sądu na utrwalanie przez strony lub uczestników postępowania przebiegu posiedzeń, przy których są obecni, za pomocą urządzenia rejestrującego dźwięk. Jednakże sąd zakazuje stronie lub uczestnikowi postępowania utrwalenia przebiegu posiedzenia za pomocą urządzenia rejestrującego dźwięk, jeżeli posiedzenie lub jego część odbywa się przy drzwiach zamkniętych lub sprzeciwia się temu wzgląd na prawidłowość postępowania.

Publiczność, w tym przedstawiciele mediów, mogą zwrócić się do sądu o wyrażenie zgody na utrwalenie obrazu i dźwięku lub dźwięku. Zgoda taka zostanie wyrażona, jeżeli nie sprzeciwią się temu strony postępowania, zaś dokonywanie tych czynności nie będzie utrudniało prowadzenia rozprawy lub posiedzenia.

Rejestracja ogłoszenia orzeczenia

Dopuszczalne jest rejestrowanie przez strony, uczestników postępowania oraz publiczność ogłoszenia orzeczenia, jeżeli zainteresowany uprzedzi o tym sąd, a dokonywanie tych czynności nie będzie utrudniało ogłoszenia orzeczenia.

Podmiot udostępniający informację:
Sąd Najwyższy
Informacja wprowadzona do BIP przez:
Falkowski Piotr
Czas udostępnienia informacji w BIP:
5 października 2023 r., godz. 20:00
Przejdź do początku