W dniu jutrzejszym (9.11), w holu głównym Sądu Najwyższego, zostanie wyłożona księga pamiątkowa z okazji jubileuszu 100-lecia niepodległości Polski i Sądu Najwyższego, w której każdy obywatel odwiedzający gmach sądu w najbliższych dniach będzie mógł pozostawić swój wpis.
Uroczyste wyłożenie księgi pamiątkowej, z udziałem kierownictwa Sądu Najwyższego, sędziów i pracowników, nastąpi w piątek o godz. 11.00. Wpisu do księgi można będzie dokonać również w najbliższych dniach wolnych, gdyż sąd pozostanie otwarty w godzinach od 8 do 20, również w sobotę, niedzielę i poniedziałek. Księga będzie wyłożona w tych godzinach do 16 listopada br.
Adres okolicznościowy Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego
Z okazji jubileuszu 100-lecia niepodległości Polski i Sądu Najwyższego prof. Małgorzata Gersdorf Pierwszy Prezes Sądu Najwyższego wystosowała adres okolicznościowy skierowany do wszystkich obywatelek i obywateli Rzeczypospolitej Polskiej.
Prezes Gersdorf w wystąpieniu podkreśla rolę sądów w odrodzeniu się niepodległego państwa polskiego. Stosowanie prawa przez polskich sędziów, w imieniu Narodu, pod znakiem Orła Białego i języku polskim, tworzyło pierwszy, namacalny atrybut suwerenności.
- Gdyby nie polscy sędziowie, nie byłoby też jednej, niepodzielnej Rzeczypospolitej. Na nic zdałaby się przelana krew i ciężkie boje. Oręż w końcu musiał ustąpić przed togą – pisze prof. Gersdorf.
Pierwszy Prezes SN zachęca też wszystkich Polaków, aby wielki dzień 11 listopada świętować wspólnie, w duchu poszanowania wartości cywilizacji europejskiej, do której zawsze należeliśmy.
- Niezależność polskiego wymiaru sprawiedliwości, na czele z Sądem Najwyższym, powinna być wartością nadrzędną dla wszystkich partii i stronnictw politycznych. Bez niego państwo polskie nie będzie traktowane poważnie nie tylko w Europie, ale nigdzie na świecie – apeluje Pierwszy Prezes SN i dodaje, że władza nie ograniczona prawem, depcząca niezależność judykatywy, mająca za nic Konstytucję, stanie się pośmiewiskiem dla mocarstw, a tyranem – dla własnych obywateli.
Swój adres okolicznościowy Prof. Gersdorf kończy przytoczeniem apelu Pierwszego Prezesa SN Franciszka Nowodworskiego, wygłoszony niedługo przed jego śmiercią w 1924 r. do marszałków ówczesnego Sejmu i Senatu RP: „Jak źrenicy oka chrońcie niezawisłości sądów – to ostoja praworządności”.
Adres okolicznościowy Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego z okazji jubileuszu 100-lecia niepodległości Polski