Nota biograficzna - Paweł Wojciechowski

Paweł Wojciechowski, sędzia Sądu Najwyższego orzekający w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych od 6 czerwca 2022 r.; profesor Uniwersytetu Warszawskiego, członek Polskiego Stowarzyszenia Prawników Agrarystów oraz Unione Mondiale degli Agraristi Universitari; naukowo specjalizuje się w prawie żywnościowym, rolnym i prawie gospodarki nieruchomościami.

Urodził się 25 września 1976 r. w Nowym Sączu. W 2001 r. ukończył z wyróżnieniem studia prawnicze na WPiA UW. W 2007 r. uzyskał stopień doktora nauk prawnych, a w 2016 r. stopień doktora habilitowanego nauk prawnych na WPiA UW. W latach 2007-2019 adiunkt, od 2019 r. profesor w Katedrze Prawa Rolnego i Systemu Ochrony Żywności na WPiA UW. Od 2008 r. kierownik Podyplomowego Studium Rzeczoznawstwa Majątkowego, Obrotu Nieruchomościami i Zarządzania Nieruchomościami, od 2021 r. Kierownik Pracowni Prawa Żywnościowego na WPiA UW.

Jest autorem i współautorem ponad 100 publikacji naukowych i popularno-naukowych, w tym m.in. monografii: "Wspólnotowy model urzędowej kontroli żywności", (2007), "Model odpowiedzialności administracyjnej w prawie żywnościowym" (2016), "System prawa żywnościowego" (2017), artykułów naukowych publikowanych m.in. w "Przeglądzie Prawa Rolnego", "Studia Iuridica", "Forum Prawnicze", "Rivista di diritto alimentare, European Food and Feed Law Revie" oraz współautorem komentarzy do ustawy o gospodarce nieruchomościami (2015), ustawy o bezpieczeństwie żywności i żywienia (2013), ustawy prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (2019), ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego (2021). Przygotowywał opinie zewnętrzne na zlecenie Biura Analiz Sejmowych; był ekspertem przy Komisjach Sejmowych (Komisja ds. Unii Europejskiej, Komisja Edukacji, Nauki i Młodzieży, Podkomisja nadzwyczajnej ds. informacji Najwyższej Izby Kontroli o wynikach kontroli gospodarowania wybranymi składnikami majątku trwałego Polskiej Akademii Nauk). Był członkiem Państwowej Komisji Kwalifikacyjnej nadającej uprawnienia zawodowe rzeczoznawcom majątkowym, a także członkiem Zespołu Redakcyjnego Komisji ds. Strategicznych Problemów Szkolnictwa Wyższego KRASP oraz Zespołu Rektorskiego ds. przygotowania projektu Statutu Uniwersytetu Warszawskiego. Był prelegentem na kilkudziesięciu konferencjach naukowych krajowych i międzynarodowych oraz wykładowcą (visiting professor) na zagranicznych uniwersytetach w ramach programu Erasmus.

Niezależnie od pracy naukowej prowadził działalność ekspercką, w latach 2001-2009 realizował obsługę prawną dużego podmiotu telekomunikacyjnego. Od roku 2019 pracował w Sądzie Najwyższym, najpierw jako członek Biura Studiów i Analiz SN, od  2021 jako asystent – specjalista ds. orzecznictwa, w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego.
Przejdź do początku