Nota biograficzna - Grzegorz Żmij

Grzegorz Żmij

Grzegorz Żmij, sędzia Sądu Najwyższego orzekający w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych od 10 października 2018 r.; dr hab. profesor uczelni UŚ; naukowo specjalizuje się w prawie prywatnym międzynarodowym, międzynarodowym prawie handlowym, międzynarodowym prawie walutowym, prawie europejskim, prawie cywilnym i arbitrażu.

Urodził się 10 stycznia 1972 r. w Katowicach. Studia prawnicze ukończył w 1996 r. z wynikiem bardzo dobrym na WPiA UŚ w Katowicach. W latach 1996-1997 odbył podyplomowe studia w Uniwersytecie w Trewirze, ukończone z wynikiem celującym (summa cum laude) na podstawie napisanej pod kierunkiem prof. dr. B. von Hoffmanna pracy magisterskiej "Wahrungsrechtliche Probleme des vertraglichen Schadensersatzes unter besonderer Berücksichtigung der UNIDROIT Grundregeln der Internationalen Handelsverträge", opublikowanej w całości w „Zeitschriflt für Rechtsvergleichung" (1998, nr 1). W latach 1997-2001 ukończył studia doktoranckie na WPiA UŚ i na podstawie rozprawy "Waluta świadczenia pieniężnego w międzynarodowym obrocie handlowym", napisanej pod kierunkiem prof. M. Pazdana otrzymał stopień doktora nauk prawnych. Praca doktorska uzyskała wyróżnienie w XXXVII Ogólnopolskim Konkursie „Państwa i Prawa". Od 2001 r. pracował jako adiunkt, a obecnie, od 2019 r. nadal kontynuuje pracę naukową jako profesor uczelni na WPiA UŚ.

Odbył wiele zagranicznych staży naukowych i kwerend. W 2014 r., na podstawie dorobku naukowego oraz rozprawy "Firma w prawie prywatnym międzynarodowym", uzyskał stopień doktora habilitowanego nauk prawnych. W latach 2015-2019 kierował Centrum Badań nad Europejskim Prawem Prywatnym na WPiA UŚ. Jest autorem i współautorem licznych opracowań naukowych, krajowych i międzynarodowych, poświęconych problematyce prawa prywatnego międzynarodowego, międzynarodowego prawa handlowego, międzynarodowego prawa walutowego, prawa europejskiego, prawa cywilnego i arbitrażu.

Równolegle do pracy naukowej, w latach 1998-2002 odbył aplikację radcowską i po zdaniu egzaminu został wpisany na listę radców prawnych. Zawód ten wykonywał od 2002 r. do października 2018 r. Aktywnie uczestniczył w życiu samorządowym, m.in. pełniąc w latach 2013-2018 funkcję członka Rady Okręgowej Izby Radców Prawnych w Katowicach, opiekuna i wykładowcy aplikantów radcowskich. Wielokrotnie występował jako arbiter w krajowym i międzynarodowym arbitrażu handlowym, a w latach 2011-2018 sprawował funkcję wiceprezesa Sądu Arbitrażowego przy Regionalnej Izbie Gospodarczej w Katowicach.

Przejdź do początku